САОПШТЕЊЕ
30/10/2023
Министар без портфеља у Влади Србије задужен са координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић рекао је на обележавању 30 година Самосталне српске школе у Будимпешти да она није само место где се преноси знање, већ и место које негује српски језик, културу и традицију међу младим нараштајима у Мађарској.
"Као Министар задужен за дијаспору, желим да потврдим подршку председника Републике Александра Вучића и Владе Републике Србије у очувању и развоју српских школа у иностранству. Желим да се захвалим и мађарској Влади на уложеним средствима и на пружању помоћи да се српска мањина очува на овим просторима исто онако као што Влада Србије пружа подршку мањинама у Србији, а посебно мађарској националној мањини у Војводини"
- рекао је Милићевић у четвртак.
Он је посебно указао на пријатељске односе две земље, који су најбољи у нашој новијој историји, а пре свега захваљујући личном пријатељству двојице државника Александра Вучића и Виктора Орбана, истиче се у саопштењу.
Министар је истакао и да је, управо на предлог председника Вучића, док је пре неколико месеци био вд министра просвете покренуо иницијативу да ђаци у Србији и Мађарској уче о пријатељским односима две земље и да ће се ускоро у уџбеницима наћи материјали о постигнутим споразумима и заједничким пројектима две државе који су реализовани претходних година.
Обележавању јубилеја српске школе присуствовали су и владика будимски Лукијан, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, државни секретар у министарству спољних послова Мађарске Петер Старај, заменица државног секретара задужена за образовање у Влади Мађарске Каталин Балатони, као и бројне званице из политичког, културног, научног и образовног живота Мађарске, Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Милићевић је претходно у амбасади Србије у Будимпешти одржао радни састанак са представницима Српске самоуправе у Мађарској а на тему израде нове стратегије односа матице и дијаспоре. Он се састао и са владиком будимским Лукијаном, наводи се у саопштењу.
Будимпешта, 30. новембар 2023. године